Sultanbeyli Aydos Kütüphanesi

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
9,423 ZİYARETÇİ
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08:30 - 16:45
QR KODU

KURULUŞ HAKKINDA

Kütüphanemiz 500 m2 alana sahiptir. Ayrıca 20 m2 ve 40 m2’lik 2 adet çalışma sınıfı ve teknik hizmetler bölümünden oluşmaktadır. Kütüphanede aynı anda 120 kişi çalışabilmektedir. Kütüphanede kitaplar DEWEY ONLU SINIFLANDIRMA sistemine göre renklendirme yapılarak tasnif edilmiştir. Aydos Kütüphanesi, Radyo dalgaları ile veri tanımla sistemini (RFID) ülkemizde ilk kullanan belediye kütüphanesi olma özelliği taşımaktadır. Kütüphanede kitaplar 6 kategoriye ayrılmıştır.
.
Genel Kitaplar
11.679 adet kitap mevcuttur. Genel kitaplar bölümünden ödünç verilmektedir.
.
Müracaat Kitapları
2438 adet kitap mevcuttur. Bu bölümdeki kitaplar gün içindeki kullanımdan dolayı ödünç verilmemektedir. Kütüphane içinde bu kitaplardan yararlanabilir ve gerektiğinde fotokopi hizmetinden yararlanabilirsiniz.
.
Çocuk Kitapları
6024 adet kitap mevcuttur. İlköğretim 1. sınıf ile 8. sınıf aralığındaki yaş grubuna yönelik olan kitaplardan ödünç verilmektedir.
.
Test Kitapları
210 adet kitap mevcuttur. LYS, YGS, ALES, KPSS ve Açıköğretim Fakültesi soru bankası ve konu anlatımlı kitaplardan oluşmaktadır. Bu bölümdeki kitaplar ödünç verilmemektedir.
.
Atatürk Kitapları
192 adet kitap mevcuttur. Ödünç verilmektedir.
.
İstanbul Kitapları
140 adet kitap mevcuttur. Ödünç verilmektedir.
.
Kütüphane Üyelik Koşulları
İlk ve orta öğretim okullarında öğrenci olmak; en az ilköğretim 1. sınıf düzeyinde olmak. Üst yaş sınırı yoktur. Kitabı ve okumayı seven herkes üye olabilir.
.
Üyelik Kaydı İçin Gerekenler
– Kimlik fotokopisi
– 1 adet vesikalık fotoğraf
– İkametgah belgesi yada fatura (elektrik, su, doğalgaz)
– Üye taahhüt kartının doldurulmuş ve imzalanmış olarak teslimi
– 18 yaş altı üyeler için veli imzası gereklidir
.
Genel Kurallar
Kütüphaneye gelen tüm okuyucular, açık raf sistemine göre düzenlenmiş kütüphane materyallerinden, kütüphanecilerin rehberliğinde yararlanabilirler. Kütüphaneden, kurallar çerçevesinde isteyen herkes girişte ziyaretçi listesine adını yazarak kütüphaneden faydalanabilir. Ödünç kitap almak için üyelik gereklidir. Kütüphaneden çıkarılacak her bir materyal için ödünç alma işleminin yapılması zorunludur. Üyeler 1 adet kitabı 14 gün süreyle ödünç alabilirler. Ödünç alınan kitap için süre uzatımı 1 defaya mahsus yapılır. Müracaat kitapları (ansiklopediler, sözlükler v.b.), ihtiyaç duyan herkesin faydalanması amacıyla, sadece kütüphane içinde kullanılabilir. Bu kaynaklar ödünç verilemez. Üyenin yeni bir kitap ödünç alması için, daha önce ödünç aldığı kitabı iade etmesi gereklidir. Ödünç alınan herhangi bir materyal süresinin bitimine kadar teslim edilmediği takdirde, üye, materyalin geciktirildiği gün / saat kadar ödünç hizmetinden faydalanamaz. Ödünç alınmış bir yayın, süresi dolduğu halde 3 ay içinde iade edilmez ise, okuyucunun üyeliği iptal edilir; bir daha üye olamaz. Ayrıca üye, kayıp ya da zarar görmüş yayının aynısını temin etmekle yükümlüdür. Ödünç alınan bir materyal için ayırtma yapılmış ise uzatma hakkı sistem tarafından kapatılır ve en geç ödünç süresi sonunda iade edilir. Okuyucu, üzerindeki kitabın süresini uzatmak isterse, iade tarihi gelmeden 1 gün önce süresini uzatmalıdır. Eğer kitap ayırtılmışsa öncelik ayırtan kişiye aittir. Kaybedilen kitabın yenisi alınmadığı takdirde; taahhüt kartına imza atan kişi ile irtibata geçilecektir. Üyelerin adres ve telefon değişikliklerini Kütüphaneye bildirmeleri gerekmektedir. Kütüphaneye girerken, içeride başkalarının çalışma yaptığı düşünülerek sessiz girilmeli ve sessiz çıkılmalıdır. Kütüphane içerisinde kabuklu kuruyemiş tüketilemez. Kitaplara dikkat edilerek yiyecek ve içecek tüketilebilir. Üye öğrencinin kütüphaneye giriş ve çıkışının sorumluluğu veliye aittir.
.
Online Kütüphane
Kütüphanemize dijital olarak ulaşmak için tıklayınız.
.
İstanbulensis Gençlik Merkezi Kütüphanesi
İstanbulensis Gençlik Merkezi içerisinde hizmet veren kütüphanede 5 bin civarında yerli ve yabancı eser bulunuyor. Ayrıca merkezde görme engelli gençlerin hem kültürel gelişimini sağlamak, hem de teknoloji kullanımını desteklemek için Dijital Görme Engelli Kütüphanesi de oluşturuldu.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  • Şeyma Özer 31 Temmuz 2018 15:33 CEVAPLA

    Kütüphanenin iletişim numarasındaki telefon belediyeye ait. Acaba kütüphanenin kendisine ait bir telefonu mevcut mudur?

FİRMA ETİKETLERİ