HABER DETAYI

14 Mart 2018 09:12

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yılı Kutlandı

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yılı Kutlandı

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde İstiklal Marşı’nın 97. kabul yılı dolayısıyla program düzenlendi.
.
Sultanbeyli Belediyesi, Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sultan Alparslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaklaşa İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı düzenledi. Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ali Ersoy Çeğil, Mehmet Akif Ersoy hakkında öğrencilere bilgiler verdi ve İstiklal Marşı’nın içinde barındırdığı duygulara değindi.
.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar da yaptığı konuşmada kurtuluş mücadelesi döneminin şartlarından söz ederek, “Bugünde bu mücadele devam ediyor. Vatanımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Üzerimize düşenin en iyisini yapmak bizim görevimizdir” dedi.
.
Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de programa katılarak düşüncelerini paylaştı. Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesine değinen Başkan Keskin, “Cümlelerimin hemen başında başta Mehmet Akif Ersoy olmak üzere bu vatanın sınırlarını kanla çizen istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyorum. Bununla birlikte ikinci istiklal mücadelesini yürüttüğümüz şu dönemde Afrin’de, Türkiye’de ve dünyanın dört bir tarafında bu vatan için gözünü kırpmadan şehit olan tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diliyorum. Bağımsızlığımızın metni olan İstiklal Marşı, aziz milletimizin kahramanlık hikâyesi sonucu yazılmış ve milletimizin hislerine tercüman olmuş en kadim dizelerdir. İstiklal Marşı’mız iman dolu göğüslerin düşmanla çarpıştığı yerlerde Fatih’in İstanbul’unda, Alparslan’ın Anadolu’sun da milletimizin yerli ve milli değerlerini, duygularını yüreğinde hisseden Mehmet Akif tarafından yazılmış ve bununla birlikte Mehmet Akif, diriliş öyküsünün başlamasına da öncülük etmiş en mümtaz şahsiyetlerden birisidir.” şeklinde konuştu.
.
Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay ise yaptığı konuşmada birlikte ve beraberlik mesajı vererek, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un mümtaz kişiliğine ve İstiklal Marşı’nın ruhuna değindi.
.
Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladığı gösteriler sergilendi.


HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.