HABER DETAYI

9 Şubat 2018 08:18

İstanbul95 Projesi Basınla Buluştu

İstanbul95 Projesi Basınla Buluştu

İstanbul95 projesinin basın tanıtımı gerçekleştirildi.
.
Sultanbeyli Belediyesi’nin 120 aileye destek vereceği, Bernard van Leer Vakfı’nın öncülüğünde başlatılan “İstanbul95” projesinin basın tanıtımı gerçekleştirildi. Anne adayının gebeliğinden başlayarak çocuğun 3 yaşına gelinceye dek evleri ziyaret edilecek olan projede ebeveynlerle sürekli temas halinde olarak bebeğin iletişim, hareket, problem çözme ve sosyal gelişim alanlarındaki kazanımları bir uzman tarafından yerinde gözlemlenecek. Sonuçlar Boğaziçi Üniversitesi erken çocukluk alanındaki uzmanlar tarafından değerlendirilecek.
.
Gerçekleştirilen basın toplantısında projenin paydaşları TESEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aydın Uğur, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Bernard van Leer Vakfı Program Direktörü Cecilia Vaca Jones, Bernard van Leer Vakfı Türkiye Direktörü Yiğit Aksakoğlu, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Studio X İstanbul Direktörü Selva Gürdoğan projenin önemini anlatarak bilgilendirmelerde bulundu.
.
Sultanbeyli Belediyesi dışında üç belediyenin de kendi ilçelerinde gerçekleştirileceği aile ziyaretlerinde 480 aileye ulaşılarak bebeklerin doğumdan sonraki gelişimleri incelenecek.
.
Sultanbeyli95 projesinin supervisorü Kadriye Tümer, projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Proje, İstanbul’daki ilçe belediyelerinin, 0-3 yaş arası çocuklar ve ebeveynlerine yönelik sunduğu hizmetleri ve altyapıları geliştirmeleri için bir teknik destek programı olarak tasarlandı. Program kapsamında yürütülecek olan ‘Ev Ziyareti Temelli Ebeveyn Rehberliği Projesi’nin amacı, dezavantajlı mahallelerden seçilen aileleri gebelikten başlayarak beslenme, sağlık, bakım, doğum sonrası stres ve depresyon, çocuk ve beyin gelişimi konularında bilgilendirerek onlara hazırlanan eğitsel malzemeler yoluyla destek sunmayı amaçlıyoruz.” dedi.
.
Sultanbeyli’de projenin nasıl yürüyeceğine ilişkin açıklamalarda da bulunan Tümer, “Sultanbeyli Belediyesi olarak projeyi Yavuz Selim, Necip Fazıl ve Orhangazi Mahallelerinde uygulamaktayız. Her mahalleden seçilecek 40 aile, toplamda 120 aile proje kapsamında 3 ev ziyaretçimiz tarafından ziyaret edilecek.” diye konuştu.

Haberle İlgili Kurum/Firma

Sultanbeyli Belediye Başkanlığı
0216 564 13 00 Firmaya Git
Web Tasarım

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.