HABER DETAYI

8 Ocak 2018 13:07

Eğitim Hayatından Uzaklaşmış Gençlerimiz Meslek Sahibi Oluyor

Eğitim Hayatından Uzaklaşmış Gençlerimiz Meslek Sahibi Oluyor

Eğitim hayatından herhangi bir nedenle uzaklaşmış gençlerimize yönelik, Meslek Edindirme kurslarıyla vasıf ve beceri kazandırılarak İşe Yerleştirme Projesi hayata geçti.
.
Bu proje ile ilçemize göç ile yerleşen ailelerin çocuklarının veya başka nedenlerle eğitimi yarıda kalmış kişilerin, sokakta çalıştırılan çocukların, eğitime dahil edilmesi; çeşitli mesleki kurslara yönlendirilerek meslek sahibi olmaları ve istihdamlarının sağlanması amaçlanmaktadır. Bunun yanında dezavantajlı çocukları sosyal, sportif ve sanatsal etkinliklere yönlendirerek, topluma uyum sürecinin hızlandırılması amaçlanmaktadır.
.
Hedef kitledeki çocuklar sokaktan alınarak, eğitime devamı sağlanıyor. Mesleki eğitim ile becerileri geliştiriliyor. Yapılan işbirlikleriyle uygun işlerde istihdamları sağlanıyor. Bu sayede okul çağındaki gençlerimizin okuldan uzaklaşmaları önleniyor ve eğitime katılım oranı ilçemizde arttırılıyor. Sultanbeyli Kaymakamlığı tarafından yapılan bu projeye İstanbul Çocukları Vakfı’ndan 36.000 TL hibe destek alınmıştır.
.
Proje kapsamında mesleki kurslara devam eden öğrencilere ücretsiz olarak İstanbul’un tarihi ve turistlik mekânları gezdirilecek. Spor malzemesi dağıtımı yapılacak ve çeşitli spor kulüplerinde spor eğitimi almaları sağlanacaktır.
.
Proje kapsamındaki 40 öğrenci ile ilk gezi Sultanbeyli Kaymakamı Metin KUBİLAY’ın da katılımıyla 03.01.2017 tarihinde gerçekleştirildi. Sabah kahvaltısıyla başlayan program, Kız kulesi ve Çamlıca Tepesi’nin gezilmesinin ardından sona erdi.
.
Kaymakam Metin KUBİLAY program sırasında gençlerle yaptığı sohbette ”Sizler Anadolu’nun çeşitli yerlerinden göç ederek ilçemize yerleştiniz. Birçok olumsuzluktan dolayı eğitim hayatından uzaklaştınız. Bizlerin amacı, sizleri eğitim hayatıyla yeniden buluşturmak. Verdiğimiz mesleki eğitimle iyi bir usta, iyi bir meslek elemanı olmanızı sağlamaktır. Bunu yaparken de yaşadığımız şehri sizlere tanıtmak ve uyumunuzu sağlamak en büyük görevimiz. Sizler bizim için çok değerlisiniz. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen Yazı İşleri Müdürümüz ve uygulanmasında emeği geçen Sultanbeyli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum.” dedi.
.
Yapılan gezide öğrencilerin meraklı bakışları ve mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Programa katılan öğrenciler yapılan gezi programından çok memnun olduklarını dile getirip, Kaymakam Metin KUBİLAY’a teşekkür ettiler.

Haberle İlgili Kurum/Firma

Sultanbeyli Kaymakamlığı
0216 398 76 66 Firmaya Git
Web Tasarım

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.