HABER DETAYI

9 Ocak 2018 10:35

Sultanbeyli’nin Tapu Sorunu Hakkında Başkandan Açıklama

Sultanbeyli’nin Tapu Sorunu Hakkında Başkandan Açıklama

Sultanbeyli ilçesinde uzun yıllardır yaşanan tapu sorununda geçtiğimiz günlerde önemli gelişmeler yaşanmış ve sorunun çözümüne çok yaklaşılmıştır. Konu hakkında Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin KESKİN sosyal medya hesaplarından yazılı bir açıklama yayımladı. İşte o açıklama:

.

“İlçemizdeki hisseli alanların mülkiyet sorunu 100 yılı aşan bir konu. 2009 yılında göreve geldiğimizde o tarihte Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımıza konuyu aktardık. Sayın Cumhurbaşkanımız konu ile ilgili talimatlarını verdi ve her dönemde bu konunun ilerlemesi için en büyük desteği kendisinden gördük. Ancak takdir edersiniz ki çözümü oldukça güç bir durum. Sultanbeyli’nin meselesinin çözülmesi için yeri geldi Kanun Hükmünde Kararname ile mevzuatın tıkandığı noktalar aşılmaya çalışıldı, yeri geldi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde özel yasa çıkarıldı. Nihayetinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve ilgili Bakanlarımızın büyük destekleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bürokratlarının ve belediyemizin gayreti sayesinde takas işlemlerinde sonuca ulaşıldı.
.
Göreve geldiğimizden bu yana yaptığımız imar uygulamaları ile 18.218 vatandaşımızın müstakil tapu almasını sağladık. Sultanbeyli Belediyesi’nin 28 yılda verdiği 2.353 Yapı ruhsatından 2.057 tanesi bizim dönemimizde verildi. 15.782 bağımsız bölüm için yapı izni son 8 yılda verilmiş oldu. 486 iskân Belgesinden 480 tanesi yine bizim dönemimizde verildi. 5.396 bağımsız bölüm için iskân düzenlendi. 476 eski yapı için yıkım ruhsatı verildi ve bunların yerine vatandaşlarımıza yaraşır şekilde yenilerinin yapılması sağlandı. Geçen dönem Sultanbeyli’nin konuştuğu birçok önemli konuyu çözdük ve bitirdik. Hisseli tapu konusunu da 2019’dan önce tamamlamak için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.
.
ilçemizin yüzölçümünün %30 una tekabül eden ve tamamı 8.700 dönüm olan hisseli tapuların kamuya ait olan kısmı 03.01.2018 tarihinde yapılan son hisse devri ile 4.000 dönümü buldu. Yaklaşık 3.500 dönümü de ilçemizdeki hisseli alanda arsası veya binası olan vatandaşlarımızın mülkiyetindedir. Geriye kalan hisse tapuların da kamuya geçmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile beraber takip ettiğimiz çalışmalarla takas işlemi bitirilme aşamasındadır. Konunun zorluğunu bildiğimiz için hisse tapulu alanlarla ilgili hiçbir zaman ‘şu tarihte çözeceğiz’ cümlesini kullanmadık. Sürecin bir an önce tamamlanması için Sultanbeyli Belediyesi olarak bütün işlemleri elden takip ediyor ve hızlı ilerlemesini sağlıyoruz.
.
Tapu hisselerinin büyük bölümünün kamuya geçmiş olması ile beraber tapuların kullanıcılara devri için yapılması gereken imar uygulamalarının önünde önemli bir engel kalmadı. Hisseli alanların kullanıcısına satılabilmesi için gerekli olan imar uygulaması çalışmalarına da başlandı. Bu kapsamda hisseli parsellerde imar uygulaması yapılması için gerekli encümen kararı ve meclis kararı alındı. Önümüzdeki günlerde vatandaşlarımıza bu konunun her boyutunu detaylı olarak anlatacağız, ilçemizin her mahallesinde büyük çaplı toplantılar yapılacak, yazılı ve görsel basın ile sosyal medya üzerinden süreci ve bundan sonra izlenecek yol haritasını anlatacağız. Bu süreçte kurulacak olan mülkiyet platformunda süreci siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımız ve toplumun her kesiminden temsilcilerle beraber yürüteceğiz.

.
Sultanbeyli’de yaşayan vatandaşlarımızın menfaatini merkeze alarak, sabırla ve hassasiyetle devam ettirdiğimiz tapu çalışmasının sonuna geldik. Nihai hedefimiz, vatandaşlarımızın tapu sorununu bu dönem içerisinde ve vatandaşımız açısından en uygun yöntemle çözüme kavuşturmaktır.”
.

HÜSEYİN KESKİN  
BELEDİYE BAŞKANI


HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.